Data: 12 maja 2022

Magazynowanie chłodu

Dla większości z nas magazynowanie energii kojarzy się z magazynami energii elektrycznej lub ciepła. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że tak samo można magazynować energię w postaci chłodu (zimna). Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ale tak jest. Tak samo jak do wytworzenia energii cieplnej wykorzystujemy prąd, tak samo możemy zużyć energię elektryczną i zamienić ją na zimno, które następnie wykorzystujemy w swoim domu.

Czy magazynowanie chłodu ma sens?

Zazwyczaj chłód produkowany jest poprzez agregat chłodniczy, chiller czy też, w nowoczesnym budownictwie coraz popularniejsze stają się pompy ciepła mogące pracować w odwróconym obiegu, to znaczy mające możliwość zarówno produkować ciepło jak i chłód. Każde z tych trzech rozwiązań wykorzystuje prąd, jako energię bazową do produkcji chłodu.

Montując magazyn chłodu możemy zoptymalizować koszty chłodzenia produkując zimno w okresie niskiej taryfy elektrycznej lub w momencie pracy PV, a oddawać, kiedy mamy wysoką taryfę energii elektrycznej lub nie mamy energii z PV. Co prawda wydawałoby się, że w momencie, kiedy produkcja fotowoltaiki jest największa to w budynkach występuje wysokie zapotrzebowanie na chłód, ale w przypadku budynków mieszkalnych zwykle stoją one puste, a dopiero po powrocie mieszkańców z pracy i szkoły występuje realne zapotrzebowanie na chłód.

Schemat pracy pompy ciepła: po lewej obieg grzewczy, po prawej obieg chłodniczy

Dlaczego dalej na etapie rozwoju?

Magazynowanie energii chłodu w materiale zmiennofazowym jest procesem podobnym do magazynowania ciepła ale niestety nie identycznym. Chociaż zasada działania jest analogiczna to w magazynie zimna konieczne jest zastosowania szeregu zmian. Oczywiście konieczna jest zmiana materiału zmiennofazowego, co nie stanowi znaczącego problemu. Dodatkowo w magazynie chłodu konieczne jest zastosowanie innej technologii wymiany ciepła lub wymiennika tego samego typy, jak w przypadku magazynu ciepła, lecz o wyższej mocy i całkowicie zmienionej geometrii, która uwzględni charakterystyczne cechy PCM.

Dodatkowo bardziej skomplikowana jest, także kwestia montażu magazynów chłodu w istniejących obiektach. Ze względu na znaczące różnice w stosowanych aktualnie układach rozprowadzania chłodu konieczne jest dostosowanie magazynu do różnych rozwiązań.

Skontaktuj się z nami indywidualnie

To, że nie możemy zaoferować uniwersalnego produktu to nie oznacza, że nie możemy zaoferować nic w kwestii magazynowania chłodu. Jeśli szukasz rozwiązania do swojego domu lub firmy skontaktuj się z nami, a otrzymasz profesjonalne wsparcie i rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i do obecnego systemu rozprowadzania chłodu.